Domů / Aktuality / O kyberbezpečnosti a šifrování mailů s Vladimírem Lazeckým a Martinem Lukšem

O kyberbezpečnosti a šifrování mailů s Vladimírem Lazeckým a Martinem Lukšem

Kategorie článku

Podcast

Autor

Fištrón

Publikováno

20.05.2020

Někteří z nás si ani neuvědomují, jak se náš profesní i osobní život přesouvá do kyberprostoru. Na internetu běžně nakupujeme, platíme, hledáme informace. Na sítích sdílíme naše soukromí a přes e-maily uzavíráme smlouvy. Je to ale bezpečné? Především teď v době koronavirové, kdy hackeři využili silných emocí pro své útoky? Na toto téma v dnešní epizodě diskutují Vladimír Lazecký, specialista na kyberbezpečnost, a Martin Lukš, ředitel společnosti Talkey. 

Každou sekundu odejde až 2,9 milionů e-mailů. Stejně jako pohlednice, kterou si po cestě k příjemci přečte prakticky kdokoliv, komu projde pod rukama, i e-mail si po své cestě servery a internetem najde své nechtěné čtenáře. Na naši komunikaci se pořád někdo dívá. Ale proč to dělá?  Protože je jednoduše zvědavý, sleduje nákupní chování, plánuje zneužít vaši identitu nebo chce zneužít obsah komunikace. Během koronaviru případy kyberútoků vzrostly a terčem nejsou již jen velké firmy, jak bývalo zvykem. 

Jak se bránit? Řešení není triviální ani snadné. Pokud si uvědomím základní potřebu bezpečí a potřebu chránit své soukromí, dělám nejdůležitější krok.  Zatím nejefektivnějším řešením je upravit své chování a některá data do kyber světa neposkytovat. Tam, kde je poskytovat musím, je pak chránit. 

I když nouzový stav v ČR skončil, v kyberprostoru to neplatí. Tam je třeba být ostražitý pořád. Pro své útoky hackeři využívají nejčastěji právě e-maily. A s jejich šifrováním se rozhodla pomoct česká společnost Talkey, která akuálně nabízí svou aplikaci za symbolickou 1 Kč. Jedním klikem zasíláte bezpečně e-maily. V ceně jsou zahrnuty také pokročilé funkce, díky kterým můžete definovat, jak s e-mailem naloží příjemce. Smažte třeba již odeslaný e-mail ve schránce příjemce nebo stanovte, kolikrát a na jakém zařízení může příjemce e-mail otevřít. 

Děkujeme Vladimíru a Martinovi za rozhovor, více se můžete o nástroji Talkey dozvědět na jejich webu, nebo si celý rozhovor poslechněte na Apple podcasts nebo Spotify. Dejte nám vědět jak se Vám epizoda líbila a těšíme se zase příště.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací